OGÓLNOPOLSKI MAGAZYN IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 15 000 EGZ.
 
   
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Zamów Z:A drukowany
| DOŚWIADCZENIA ZAWODOWE |  HYDEPARK |
|_#62ZA

 

 

Ceńmy się uczciwie
i zacznijmy o tym mówić

/// arch. Daniel Olszewski, architekt IARP /// fragmenty

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> Forum Z:A /// skomentuj

> e-Newsletter Z:A

> Dopisz swój e-mail

Są zawody i usługi, w których określenie nakładu czasu na łatwe do ustalenia czynności może być proste i klarowne. Na przykład wymiana opon w aucie: odkręcenie 16 lub 20 śrub, wyważenie 4 kół, dokręcenie. Wszystko zajmuje powiedzmy 30 minut. A projektowanie? Jak oszacować czas na opracowanie koncepcji? Ktoś na ten etap poświęca 6 miesięcy, inny rok, a trzeci tydzień.

       
Sport i etos architekta
       
       

Rzeczywiście, z wyceną architektury jest ogromny problem – próbujemy korzystać z cennika SARP, zaleceń Izby na temat honorariów, rozporządzenia ministra. Ale nasza oferta zależy też od tego, jak bardzo dane zlecenie chcemy przyjąć, jaką mamy aktualną perspektywę, płynność finansową itd.

Trudno jest wycenić myślenie… Gdzieś jednak jest, bo musi być, jakaś średnia, wyważony złoty środek.

Teoretycznie w jednoosobowej pracowni moglibyśmy wyceniać wartość pracy w bardzo prosty sposób. Zsumujmy koszty stałe pracowni (czynsz za biuro, oprogramowanie, ZUS, ubezpieczenie, samochód, raty, leasingi, telekomunikacja itd.). Powiedzmy, że wychodzi 10 tysięcy złotych. Do tego dodajmy swoją pensję. Oczywiście pojawia się tutaj pytanie: Jak się cenię? Jak każdy z nas się ceni?

Ale skoro tynkarz zarabia dzisiaj 5 tysięcy, to przyjmijmy, że jako architekt powinienem zarabiać 10. Razem daje to 20 tysięcy na miesiąc. Dzielimy tę kwotę przez 168 godzin pracy i samo wychodzi: 120 zł za godzinę. Czyli mamy już jakieś odniesienie! Dniówka jednoosobowej pracowni to około 1000 złotych. Można od czegoś zacząć.

W praktyce łatwiej wycenia się duże tematy, sam mam do tego „tabelkę w Excelu”. Trudniej jest wycenić tematy drobne, niestandardowe. Dzisiaj raczej nie przyjmuję już takich zleceń, ale chodzi o ogólny przykład. Ktoś przychodzi i chce zamówić projekt rozbudowy 70 m2 przychodni zdrowia, albo ganek 3x4 m do domku jednorodzinnego. I jak to wycenić?
Według tabelek kategorii obiektu i nakładu pracy? Jeśli więc potrafię oszacować, że zajmie mi to na przykład tydzień – mogę podać wartość usługi. Jeśli zmieszczę się w tym zaplanowanym tygodniu, pewnie nie stracę.

Trzeba być jednak czujnym. Kiedyś zostałem zapytany „ile biorę za projekt”. Z rozpędu podałem kwotę za metr kwadratowy dla projektu domku i usłyszałem: to ja mam do zaprojektowania łazienkę, 4 metry kwadratowe! Pamiętajmy również, że tydzień ma 5 dni roboczych, a dzień 8 godzin pracy.

Problem z obliczeniem honorarium pracowni przez pryzmat nakładu czasu pracy komplikuje się również w większej firmie. A kwoty robią się zawrotne... Policzyłem to kiedyś, kiedy jeszcze miałem asystentów – płacąc 3000 zł na rękę, koszt pracodawcy za stanowisko przekraczał 6000 zł. Wyszło mi, że indywidualny projekt domku musiałby kosztować 50-100 tysięcy złotych. Przecież tyle nikt nie zapłaci, poza jednostkowymi przypadkami.

Więc jaką stawkę i jaką wycenę stosować, żeby nie stracić?

 

 

(...)
To nie jest pełna treść artykułu. Jak przeczytać całość? Patrz poniżej.

 

 

 
Forum Z:A /// skomentuj artykuł
     
Cały artykuł możesz przeczytać w numerze Z:A_#62
Zamów Z:A drukowanyZamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Młodzi architekci
w Europie: kondycja
i przyszłość zawodu

arch. Jola Starzak,
arch. Dawid Strębicki, architekci IARP

DOŚWIADCZENIA
Obszar Oddziaływania Obiektu / refleksje przed godziną „zero”
arch. Piotr Gadomski, architekt IARP
PRAWO
Konkursy: ziemia obiecana czy droga donikąd?
arch. Krzysztof A. Nowak

IZBA ARCHITEKTÓW
Sztuka aikido
arch. Wojciech Gwizdak, architekt IARP
FELIETON
Anioł najbardziej przykuwa moją uwagę / czyli polski gust architektoniczny...
autor: Błażej Prośniewski, redakcja: Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.|Zarządzanie serwisem i custom publishing: Time S.A./ 360 Content Team.