OGÓLNOPOLSKI MAGAZYN IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
   
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Zamów Z:A drukowany
| STUDIUM PRZYPADKU |  |
|_#55ZA

 

 

Olsztyn: interdyscyplinarna współpraca wydziałów
/// fragmenty

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> Forum Z:A /// skomentuj

> e-Newsletter Z:A

> Dopisz swój e-mail

O pracy u podstaw, metodzie małych kroków, interdyscyplinarnej współpracy wydziałów, konsultacjach społecznych, zazębianiu, dodawaniu, wygrywaniu tematów... – czyli o procesie tworzenia, a następnie realizacji „Zintegrowanego Programu Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna” z autorami programu, pracownikami UM Olsztyna rozmawia

       
Olsztyn: interdyscyplinarna współpraca wydziałów
       
       

: Jak udało się wdrożyć ten program? Mam na myśli proces przekonywania władz miasta przez architektów i projektantów, że warto opracować, a potem uchwalić taki dokument? I jak potem wszyscy radziliście sobie z akceptacją mieszkańców?

> Ewa Gadomska: To nie jest łatwe pytanie...

 

Dobrze, więc na początek inaczej. Od czego się to wszystko zaczęło i jak przebiegało? Efekty widzimy, możemy je dotknąć, sfotografować. Ale interesujące jest, jaka była ścieżka i argumentacja?

> Justyna Sarna-Pezowicz: Zaczęło się chyba od rozmów, że są środki unijne...

> Ewa Gadomska: Na początku był plan zagospodarowania dla jeziora Ukiel, od tego się zaczęło. Czyli dosyć tradycyjna ścieżka: plan, następnie konkurs i potem się okazało, że można wykorzystać fundusze unijne. Właściwie nie było jednego spektakularnego momentu czy przepisu.

 

Czyli nie robi się takich rzeczy przez „wybuch supernowej”?

> Magdalena Rafalska: Nie, nie... To po prostu mrówcza praca, w różnych dziedzinach, w różnych wydziałach, bo wiele wydziałów ma swój wkład w opracowanie programu na różnych etapach. Mirek Arczak, nasz oficer rowerowy, słusznie zauważył, że jedną z korzystnych cech tego programu jest fakt, że zebrał on w sobie wiele rzeczy, które działy się kiedyś w różnych miejscach równolegle.

 

Właśnie – słowa „zintegrowany” w odniesieniu do programu i „interdyscyplinarny” w odniesieniu do zespołu. Może to jest właściwym kluczem?

> Magdalena Rafalska: U nas jest tak, że staramy się uczestniczyć i uczestniczymy we wszystkich inwestycjach. Czy mówimy o tramwaju, czy o hali Urania, czy o stadionie Stomilu, zawsze biorę udział ja albo mój zastępca, albo ktoś z osób pracujących przy danym temacie. Tutaj „od zawsze” tak było. Pamiętam – kiedy jeszcze nie pracowałam w urzędzie, miałam pewien epizod związany z projektowaniem dla miasta. I zespół, któremu przedstawiałam projekt, był właśnie interdyscyplinarny, miał przedstawiciela z każdego wydziału.

> Ewa Gadomska: Może dodatkowo złożyło się jeszcze to, że nasz wydział też stał się interdyscyplinarny. Wszystko się dodawało. Przychodziły kolejne osoby, kolejne funkcje i specjalności. Nie wiem, czy od początku było to planowane, wiele rzeczy toczy się na bieżąco. Następowało dopasowywanie się, zazębianie pewnych spraw..., żeby tematy, które się dzieją i które czasami wydają się „dopustem bożym”..., żeby je wygrać. Chyba na tym polega klucz do osiągania efektów.

 

Kiedy zaczęły się prace nad programem? I czy były związane z kadencją obecnego prezydenta?

> Ewa Gadomska: To był lipiec 2011 roku, wtedy program zaczął być pisany...

> Magdalena Rafalska: Tak, nasz wydział był wtedy Biurem Planowania, byli w nim tylko planiści. Z powodu wcześniejszych ustaleń razem z planistami dostałam decyzje o warunkach zabudowy. Czyli z referatu, który wydawał i decyzje, i pozwolenia, decyzje przeszły tutaj, do Biura Planowania. Akurat, jak powiedziała Ewa, na początku wydawało się to „dopustem bożym”, szybko się jednak okazało, że kiedy ten pierwszy etap planistyczny plus decyzje WZ są w jednym ręku, zyskujemy lepszy przepływ informacji, więcej wiemy.

Pracownicy wydziału zaczęli ze sobą rozmawiać tak, aby nawet przy wydawaniu decyzji WZ próbować podejmować jakieś kroki w stronę odpowiedzialnego planowania. Wszyscy wiemy, że przy decyzjach to nie jest proste, to bardzo urzędniczy dokument i tam niewiele możemy zrobić. W każdym razie współpraca zaczęła się rozwijać. Potem została do nas dołączona Tekla Żurkowska, czyli ogrodnik miejski. Nastąpiła kolejna restrukturyzacja urzędu. Potem dołączył Mirek Arczak – oficer rowerowy, na chwilę przyszła Justyna Sarna-Pezowicz ze strategią rozwoju miasta...

> Justyna Sarna-Pezowicz: Na chwilę, ponieważ przeszłam do Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich...

> Magdalena Rafalska: Potem promocja gospodarcza i Agnieszka Szczyglińska-Szuchnik oraz Renata Domżalska zajmująca się estetyzacją. W efekcie, przez takie pączkowanie utworzył się czterdziestoosobowy wydział.

> Ewa Gadomska: I do opracowania programu dla Śródmieścia bardzo się to przydało. Pod koniec 2011 roku nastąpiło już powołanie zespołu przez prezydenta...


 

(...)
To nie jest pełna treść artykułu. Jak przeczytać całość? Patrz poniżej.

 

Polecamy także pozostałe części:

> o1 / wywiad z Prezydentem Miasta

> o2 / program rozwoju Śródmieścia

> o4 / zieleń miejska

 

 

 
Forum Z:A /// skomentuj artykuł
     
Cały artykuł możesz przeczytać w numerze Z:A_#55
Zamów Z:A drukowanyZamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Młodzi architekci
w Europie: kondycja
i przyszłość zawodu

arch. Jola Starzak,
arch. Dawid Strębicki, architekci IARP

DOŚWIADCZENIA
Obszar Oddziaływania Obiektu / refleksje przed godziną „zero”
arch. Piotr Gadomski, architekt IARP
PRAWO
Konkursy: ziemia obiecana czy droga donikąd?
arch. Krzysztof A. Nowak

IZBA ARCHITEKTÓW
Sztuka aikido
arch. Wojciech Gwizdak, architekt IARP
FELIETON
Anioł najbardziej przykuwa moją uwagę / czyli polski gust architektoniczny...
autor: Błażej Prośniewski, redakcja: Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.|Zarządzanie serwisem i custom publishing: Time S.A./ 360 Content Team.