OGÓLNOPOLSKI MAGAZYN IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
   
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Zamów Z:A drukowany
| TECHNIKA W ARCHITEKTURZE |  PROMOCJA |
|_#55  ZA

 

 

Doskonale zgrana fasada
/// Jennifer Kracht /// artykuł online w całości

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> Forum Z:A /// skomentuj

> e-Newsletter Z:A

> Dopisz swój e-mail

Nowa szkoła artystyczno-muzyczna w Monheim przykuwa wzrok interesującą, w dużej części przeszkloną elewacją. Ze względu na specyficzną funkcję budynku, system fasado-wy musiał sprostać nie tylko wymaganiom estetycznym, ale także akustycznym. Zadanie to spełnił modułowy system heroal.
       
Doskonale zgrana fasada
       
       

Monheim to miasto o wyjątkowym położeniu. Zlokalizowane centralnie pomiędzy niemieckimi metropoliami Düsseldorfem i Kolonią a zarazem bezpośrednio nad Renem, jest atrakcyjnym miejscem do mieszkania. W ramach dbania o wizerunek miasta, zainwestowano w połączenie centrum z promenadą nad Renem. Głównym punktem tego przedsięwzięcia była zakończona w 2015 roku budowa nowej szkoły artystyczno-muzycznej przy Berliner Ring. Uczniom, którzy wcześniej rozproszeni byli po różnych obiektach szkoły, potrzebny były nowy budynek, który spełniałby wszystkie wymogi nie tylko pod względem powierzchni, ale przede wszystkim akustyki.

 Obie bryły budynku są zespolone szklanym łącznikiem, w którym znajdują się klatki schodowe i windy

 

Wysokie wymagania

Ze względu na znajdujące się w obok budynki, teren pod zabudowę był ograniczony. Gmach szkoły ma powierzchnię 2300 m2. Na czterech piętrach z półpiętrami znajduje się 15 sal muzycznych i artystycznych, dwie sale do prób dla orkiestry i perkusistów, sala do tańca oraz sala widowiskowa ze studiem nagrań. Mimo ograniczeń powierzchniowych, założenie było takie, że obiekt ma stać się jedną z wizytówek miasta. W związku z tym, dużą wagę przykładano do jego atrakcyjności wizualnej. W osiągnięciu tego celu pomogła elewacja z dużymi przeszkleniami.

Budynek składa się z dwóch części zespolonych szklanym łącznikiem, w którym znajdują się klatki schodowe i windy. Okalający bryłę pas okien na parterze sprawia, że nabiera ona lekkości i zdaje się unosić nad ziemią. Obecność dużych przeszkleń to jednak nie tylko walory estetyczne. Dzięki nim umieszczone od strony północnej sale są odpowiednio doświetlone przez promienie słoneczne.

Z powodu szczególnych wymogów co do akustyki wnętrz, żadna z sal lekcyjnych nie jest prostokątna. Zbliżony do trapezu kształt pomieszczeń sprawił, że elewacja stanowiła swego rodzaju wyzwanie.

Specyfika funkcji obiektu przełożyła się również na wysokie wymagania odnośnie izolacyjności akustycznej stolarki otworowej. W zależności od typu pomieszczenia, system okienno-drzwiowy musiał spełniać wymóg izolacyjności akustycznej od 33 dB do nawet 45 dB dla okien i drzwi wbudowanych.

 Wygląd zewnętrzny budynku nawiązuje do sposobu jego wykorzystania. Okna są zaaranżowane
w sposób przypominający klawisze pianina, a dominujące materiały nawiązują wizualnie
do instrumentów blaszanych i drewnianych

 

Wszystko gra

Nie jest pożądane, aby dźwięki muzyki rozlegajacej się w szkole wychodziły na zewnątrz budynku. Jednak muzyczny charakter obiektu miał być dostrzegalny z daleka. Dzieje się tak właśnie za sprawą elewacji. Wąskie okna przywodzą na myśl klawisze pianina. Metal o złotym kolorze kojarzy się z instrumentami blaszanymi, natomiast odporne na warunki pogodowe drewno nawiązuje do instrumentów drewnianych.

 

Kompatybilny system fasadowy

Aby stworzyć wyjątkową elewację tego wymagającego pod względem architektonicznym budynku, przy wyborze systemu fasadowego dużą wagę przywiązano zarówno do jego kompatybilności, jak i kolorystyki. Za odpowiedniego partnera w zakresie dostawy okien, drzwi i rozwiązań fasadowych uznano firmę heroal.

Produkty firmy heroal – dzięki własnym urządzeniom do nakładania powłok – na długi czas gwarantują wyjątkową trwałość kolorów i połysku oraz odporność na warunki pogodowe. System charakteryzuje się modułowością. Ele-menty okienne systemu heroal W 72 bez problemu zostały więc zintegrowane ze słupowo-ryglowym systemem heroal C50. Konstrukcja ta spełnia najwyższe wymagania w zakresie izolacyjności termicznej. Wbudowane okna – niektóre nawet o szerokości 11 metrów – musiały zostać wprawione z dokładnością co do milimetra, ponieważ blaszane panele elewacyjne nie dopuszczały żadnej tolerancji w zakresie montażu. Dzięki systemowi drzwiowemu heroal D 72 stworzono rozwiązanie, które wytrzymuje intensywne użytkowanie – jest to aspekt, którego nie można ignorować w budynkach użyteczności publicznej.

 Wymagająca pod względem architektonicznym szkoła artystyczno-muzyczna w Monheim
została ukończona w 2015 roku

 


heroal – producent systemów aluminiowych

Jako wiodący producent systemów aluminiowych heroal projektuje i wytwarza optymalnie dostosowane do siebie systemy okien, drzwi, fasad, rolet i bram rolowanych, a także okiennice uchylne i przesuwne, systemy chroniące przed insektami oraz dachy tarasowe i wiaty garażowe. Dzięki minimalnemu zużyciu energii w procesie produkcji oraz maksymalnej oszczędności energii podczas użytkowania rozwiązania systemowe heroal w decydującym stopniu przyczyniają się do popularyzacji budownictwa opartego na idei zrównoważonego rozwoju – w połączeniu z najwyższą ekonomicznością obróbki systemów oraz podniesieniem wartości budynku.


Innowacja, usługi, estetyka, zrównoważony rozwój

Marka heroal jest symbolem rozwiązań systemowych łączących praktyczne innowacje, wiodące w branży usługi oraz wysokiej jakości design współgrający z każdą architekturą. Produkty heroal pozwalają jednocześnie zachować zasady kompleksowego zrównoważonego rozwoju.

Ponad 800 pracowników we wszystkich działach firmy stale pracuje nad rozwojem oferowanych systemów i optymalizacją jakości serwisu oraz usług firmy heroal.

Marka heroal oznacza jakość klasy premium „made in Germany”, co poświadcza certyfikat ISO EN 9001. Produkty i systemy heroal produkowane są wyłącznie w Niemczech – w siedzibie firmy w Verl oraz w Hövelhof.

Dalsze informacje na stronie: www.heroal.com Koniec artykułu

 

> napisz do autora: presse@heroal.com

 

heroal – Johann Henkenjohann GmbH & Co.KG

Centrala:
Österwieher Str. 80, 33415 Verl, Germany
> www.heroal.com

 

 

 

 
  Forum Z:A /// skomentuj artykuł
     
Polecamy lekturę Z:A_#55
Zamów Z:A drukowanyZamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Młodzi architekci
w Europie: kondycja
i przyszłość zawodu

arch. Jola Starzak,
arch. Dawid Strębicki, architekci IARP

DOŚWIADCZENIA
Obszar Oddziaływania Obiektu / refleksje przed godziną „zero”
arch. Piotr Gadomski, architekt IARP
PRAWO
Konkursy: ziemia obiecana czy droga donikąd?
arch. Krzysztof A. Nowak

IZBA ARCHITEKTÓW
Sztuka aikido
arch. Wojciech Gwizdak, architekt IARP
FELIETON
Anioł najbardziej przykuwa moją uwagę / czyli polski gust architektoniczny...
autor: Błażej Prośniewski, redakcja: Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.  |  Zarządzanie serwisem i custom publishing: Oria Media.