Nowoczesne stodoły z certyfikatem
Obiekty na farmie Mason Lane w pobliżu miasta Goshen w stanie Kentucky obsługują duże gospodarstwo o powierzchni 2000 akrów (800 hektarów). Jest ono wykorzystywane w celach rolniczych, ale także rekreacyjnych (znajduje się tutaj stadnina koni, z której korzystają głównie mieszkańcy pobliskiego Louisville) i związanych z ochroną siedlisk dzikich zwierząt i roślin (na terenie znajdują się duże połacie lasów). Projekt dwóch budynków powstał w pracowni DeLeon & Primmer Architecture Workshop z Louisville. Od początku architekci chcieli zaprojektować obiekt, który w sposób zrównoważony wykorzystywałby energię, zasoby i materiały. Na kompleks w pobliżu Goshen składają się dwa budynki-stodoły oraz niewielki silos na ziarno. Stodoły (oznaczane w tekście i na rysunkach literami A i B) mają odmienne przeznaczenie, co znalazło odzwierciedlenie w zastosowanych rozwiązaniach. Budowę zakończono w roku 2009.
Więcej niż magazyn
Stodoła A służy przede wszystkim do sezonowego magazynowania rolniczych plonów, ale stworzono w nim także pomieszczenie do serwisowania i tankowania pojazdów, przechowalnię narzędzi i maszyn oraz biuro zarządcy gospodarstwa z prysznicem, aneksem kuchennym i strefą do recyklingu. Budynek nawiązuje do formy charakterystycznej dla agrarnej architektury regionu, czyli stodoły, w której utwardzano tytoń (tobacco barn). Pomieszczenia w niej wypełniało światło, a liście tytoniu utwardzane były pod wpływem naturalnej wentylacji, którą zapewniały pionowe okna na pełną wysokość ściany. Na farmie Mason Lane również zastosowano takie wysokie okna, a otwierające je mechanizmy połączono z wentylatorem, co pozwala na odpowiednie sterowanie ich otwieraniem i wentylację naturalną lub mechaniczną w zależności od warunków atmosferycznych.
W budynku wyróżnić można strefy ogrzewane i nieogrzewane zgodnie z podziałem funkcjonalnym – w biurze menedżera, pomieszczeniach do serwisowania, tankowania i przechowywania narzędzi zostały położone betonowe płyty podłogowe, w których zamontowano nagrzewnice. Dzięki temu podczas zimy komfortowe temperatury do pracy utrzymują się nawet gdy otwarta jest brama garażu. Natomiast w lecie, kiedy lokalna wilgotność jest ekstremalna, można w razie potrzeby skorzystać z chłodzenia bezfreonowym klimatyzatorem, który zamontowano w pomieszczeniu biurowym.
Do budowy wykorzystano prefabrykowane drewniane kratownice, które pokryto płytami z falistej metalowej blachy. Strategią projektową było też redukowanie i eliminowanie stosowania materiałów wykończeniowych. Dlatego elementy budowlane które są zwykle ukryte (takie jak podłoża budowlane czy śruby mocujące) zostały potraktowane jako części składowe architektury.
(...)
To nie jest pełna treść artykułu. Jak przeczytać całość? Patrz poniżej.
|