Dla wielu osób nie znających specyfiki pracy architekta, sporą niespodzianką może być to, z jak ogromną liczbą różnego rodzaju dokumentów wiąże się projektowanie. Wymaga ono nie tylko znajomości przepisów prawa budowlanego czy kompletowania dokumentacji wymaganej przez urzędy, ale też sięgania do wszelkiego rodzaju atestów i deklaracji właściwości użytkowych dla niemal każdego przewidzianego w projekcie produktu. Z tego względu niezwykle cenne stają się wszystkie rozwiązania mogące wspomóc i przyspieszyć pracę, a także ułatwić koordynację międzybranżową i opanowanie biurokracji towarzyszącej projektowaniu architektonicznemu.
Kompleksowa certyfikacja
Wyobraźmy sobie na przykład, że zamiast osobnych deklaracji parametrów użytkowych dla poszczególnych materiałów – otrzymujemy deklarację parametrów dla całego systemu – na przykład ściany działowej czy sufitu podwieszanego. Zamiast zbioru dokumentów dotyczących osobno zawiesi, profili, płyt etc. – mamy jeden spójny dokument dopuszczający, zgodny z Europejskim Rozporządzeniem o wyrobach budowlanych CPR. Rzecz tym bardziej istotna, że nawet posiadając dokumenty dla poszczególnych elementów systemu – nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich ich wzajemnych interakcji. Przykładowo zastosowanie płyt o gwarantowanej izolacyjności akustycznej, nie da stuprocentowej pewności, że po połączeniu ich z profilem nośnym i wypełnieniu ściany wełną mineralną nie otrzymamy szeregu punktowych mostków akustycznych. Nie da się tego określić bez przeprowadzenia kompleksowych testów, którym poddany zostanie cały system.
System suchej zabudowy przebadany
Takie właśnie badania przeprowadziła wspólnie z Instytutem Techniki Budowlanej firma Siniat. Objęły one przede wszystkim badania mechaniczne, akustyczne i odporności ogniowej kompletnych systemów suchej zabudowy. Efektem było wystawienie na przebadane systemy Deklaracji Właściwości Użytkowych, oraz oznaczenie ich symbolem CE. Dla projektantów pracujących poza granicami Polski istotna jest możliwość stosowania systemów posiadających certyfikację CE obowiązującą na terenie całej Unii Europejskiej, bez konieczności posiadania na nie dodatkowych certyfikatów wymaganych przez dany rynek. Warto podkreślić też, że deklaracja producenta jest gwarancją bezpieczeństwa i zwiększa znacząco jego odpowiedzialność za parametry systemu suchej zabudowy.
Równie ważne jest to, że procedura potwierdzenia właściwości technicznych rozwiązań od dzisiaj ulega uproszczeniu – wystawiona przez Siniat Deklaracja Właściwości Użytkowych (DWU) na system jest kluczowym dokumentem dopuszczającym go do obrotu w krajach Unii Europejskiej, zgodnie z Rozporządzeniem CPR. DWU staje się jedynym i wystarczającym dokumentem do potwierdzenia charakterystyk zastosowanego rozwiązania systemowego, co upraszcza do minimum długotrwały i pracochłonny proces gromadzenia i udostępniania dokumentacji. Wprowadzona przez Siniat dokumentacja w postaci DWU na systemy suchej zabudowy pozwala zaoszczędzić czas oraz wpływa na większy komfort pracy, a stosowanie rozwiązań ze znakiem CE buduje wizerunek profesjonalisty.
***
Ułatwienia w skomplikowanej pracy architekta mogą „iść z góry” – przez upraszczanie procedur i ustanawianie nowelizacji aktów prawnych wprowadzających jaśniejsze i bardziej precyzyjne zasady. Mogą jednak również być działaniem oddolnym – jak w przypadku marki Siniat – inspirowanym przez producenta materiałów budowlanych. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż Siniat obecnie jako jedyny dostawca systemów suchej zabudowy wypełnia postanowienia europejskiej dyrektywy CPR.
Takie inicjatywy, choć pozornie dotyczą jedynie niewielkiego fragmentu procesu budowlanego, mogą w znaczący sposób usprawnić codzienne obowiązki. 
Doradcy do kontaktu z architektami:
> Maciej Cipora: maciej.cipora@siniat.com
(woj. dolnośląskie, opolskie, śląskie,
małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie, łódzkie)
> Rafał Lachański: rafal.lachanski@siniat.com
(woj. mazowieckie, podlaskie, lubelskie)
> Agnieszka Siołek: agnieszka.siolek@siniat.com
(woj. lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie,
zachodnio-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie)
> www.siniat.pl
|