Warto o tym terminie pamiętać, ponieważ zawodowe OC architekta nie jest tylko kolejną formalnością i obowiązkiem wynikającym z ustawy. Polisa zapewnia realną ochronę, a poczucie bezpieczeństwa w wykonywanej pracy ma swoją wymierną wartość. Niedotrzymanie terminu złożenia wniosku oznacza utratę ochrony, czyli niepotrzebne narażanie się na ryzyko pokrycia ewentualnych roszczeń z majątku architekta.
Dlaczego zachowanie ciągłości ubezpieczenia jest tak istotne? Ponieważ z perspektywy odpowiedzialności cywilnej, kluczowy jest czas osobiście wykonywanych czynności projektowych oraz pełnienia nadzoru autorskiego.
OC pracowni na każdą kieszeń
Mimo że obowiązkowe OC daje gwarancję skutecznej ochrony osobistej, to w przypadku gdy architekt jest stroną umowy na realizację wielobranżowej dokumentacji projektowej z udziałem podwykonawców, powinien rozważyć rozszerzenie ochrony o ubezpieczenie OC pracowni architektonicznej i projektowej. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w przypadku popełnienia błędu przez branżystę, ubezpieczenie obowiązkowe nie będzie skuteczne.
Staraniem IARP, podobnie jak w roku ubiegłym, także w roku 2016 każdy architekt prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie mógł zawrzeć polisę OC pracowni płacąc 50% składki. Dodatkowo będzie mógł także skorzystać z 15% zniżki na OC obowiązkowe.
Oferta rabatowa obowiązuje jednak tylko i wyłącznie przy składaniu wniosku o zawarcie polisy obowiązkowej, a OC pracowni można zawrzeć maksymalnie na sumę 250 tys. zł.
Zapomniałeś opłacić składki?
Stracisz przywileje!
Ze względu na dużą, i stale rosnącą, kwotę nieopłaconych składek za obowiązkowe OC, architekci, którzy do dnia 14 kwietnia nie uregulują wszystkich zaległości wobec PZU SA z tego tytułu, nie będą mogli przystąpić do ubezpieczenia na kolejny rok na warunkach specjalnych wynikających z Umowy generalnej IARP. Nie zostaną jednak pozbawieni możliwości ubezpieczenia się w PZU SA. Tyle że zamiast prefencyjnych warunków grupowego ubezpieczenia wynegocjowanych przez IARP otrzymają ofertę indywidualną na warunkach rynkowych.
(...)
Asysta Prawna i NNW
Warto także przypomnieć, że zakres obowiązkowego OC dla członków IARP wykracza poza to, co jest wymagane przepisami prawa.
Jednym z jego elementów jest asysta prawna. Usługa ta gwarantuje dostęp do profesjonalnych porad prawnych. Obejmuje wskazówki i instrukcje umożliwiające uniknięcie odpowiedzialności cywilnej wobec klienta lub, jeśli to nie jest możliwe, pozwala zminimalizować szkody i zapobiega powstaniu kolejnych. Architekci otrzymają także pomoc w redagowaniu pism – korespondencji z klientem dotyczącej błędów i uchybień oraz pisemne opinie prawne sporządzane przez prawników.
(...)
Wniosek złożysz online
Procedura wznowienia nie uległa zmianie. Na przełomie marca i kwietnia w systemie zostanie udostępniony wniosek na rok ubezpieczeniowy 2016/2017. Aby skutecznie wznowić polisę, trzeba wykonać kilka prostych kroków:
- Wejdź na stronę www.izbaarchitektow.pl
i zaloguj się na swoje konto – login to zawsze numer przynależności do Izby.
- Wybierz zakładkę „Ubezpieczenia” i następnie „Obowiązkowe OC 2016/2017”.
- Wypełnij wniosek o Obowiązkowe OC i jeśli chcesz wnioski dotyczące dodatkowych ryzyk. Uwaga: tylko teraz możesz skorzystać z promocji na ubezpieczenie OC Pracowni Architektonicznej.
- Jeśli wniosek został złożony poprawnie, otrzymasz e-mail z potwierdzeniem. W e-mailu będzie także podany numer konta, na który w ciągu 10 dni należy przelać płatność.
- Po zaksięgowaniu składki lub raty, w systemie będzie dostępny certyfikat w wersji elektronicznej potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC.
(...)
To nie jest pełna treść artykułu. Jak przeczytać całość? Patrz poniżej.
|