OGÓLNOPOLSKI MAGAZYN IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
   
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
Zamów Z:A drukowany
| DOŚWIADCZENIA ZAWODOWE | HYDEPARK |
|_#47ZA

 

 

Konsolidacja albo... ?!
/// arch. Michał Dąbrowski, architekt IARP /// fragmenty

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> Forum Z:A /// skomentuj

> e-Newsletter Z:A

> Dopisz swój e-mail

Przyglądając się dyskusji o BIM, która przewija się w naszym środowisku, mam wrażenie, że – jak to często ostatnio bywa
– przebywamy na dwóch kompletnie różnych planetach. Chciałbym niniejszym tekstem przekonać Koleżanki i Kolegów, że stanowiska obu tych planet musimy zdecydowanie i szybko zbliżyć do siebie.
       
 Konsolidacja albo... ?!
       
       

Skąd moja teza o dwóch planetach? Otóż w dyskusjach i publikacjach na temat BIM z jednej strony otrzymujemy relacje z rynku brytyjskiego, opisujące wprowadzanie fantastycznych rozwiązań mających zrewolucjonizować rynek inwestycyjny. Z drugiej zaś – pojawiają się opisy naszego rynku, skupiające się na jego rozdrobnieniu i obawach przed mitycznymi narzędziami, które poza kosztami i nowymi obowiązkami nie generują dla architekta żadnej wartości dodanej.

Jestem architektem i działam w zarządzie firmy, która już od jakiegoś czasu mierzy się z praktycznym wdrożeniem BIM oraz przekształca z biura projektowego w organizację inżynierską. Z tej pozycji rynek i jego tendencje analizuję na chłodno i pragmatycznie. Prowadzi mnie to do wspomnianego we wstępie wniosku, że stanowiska obu tych planet musimy zdecydowanie i szybko zbliżyć do siebie.

 

Upowszechnienie stosowania filozofii BIM w obszarze prywatnych projektów komercyjnych jest tylko kwestią czasu, lecz funkcjonują tu inne zasady wyboru projektanta. Pamiętajmy jednak, że zmiany na tym obszarze, w naturalny sposób będą oddziaływały na pozostałe rynki.

Tymczasem polski rynek zamówień publicznych w obszarze realizacji inwestycji jest chory na każdym jego etapie. Mówiąc szczerze: nie wiem, jak go połączyć z BIM. Wiem natomiast, że BIM jest poważną szansą dla nas – architektów i szerzej projektantów.

 

Sześć aksjomatów

To, co musimy przyjąć jako pierwsze, to punkt odniesienia. Obrazowa jest następująca analogia: rynek brytyjski jest dla światowego rynku usług inżynierskich tym, czym gospodarka Niemiec w roli punktu odniesienia do mierzenia zamożności społeczeństw. Prawie cały świat jest do tyłu.
Po drugie – rozważania o BIM należy traktować niekoniecznie jako teraźniejszość, ale jako przyszłość. Najbliższą, ale przyszłość.

Po trzecie – należy zadać sobie dwa pytania: 1) Czy to, że mamy w Polsce do czynienia z tak dużym rozdrobnieniem pracowni, jest korzystne dla projektantów i inwestorów? oraz 2) Czy jest to sytuacja do utrzymania na dłuższą metę? O ile odpowiedź na pierwsze pytanie jest nieoczywista i niełatwa, o tyle na to drugie można z całkowitym spokojem odpowiedzieć: Nie jest do utrzymania! Niezależnie od tego, czy nam się to podoba czy nie, nie ma możliwości, aby taka struktura rynku przetrwała. Wskazują na to doświadczenia zarówno innych rynków usług inżynierskich, jak i innych zawodów, należących do kręgu tzw. wolnych zawodów. W naturalny sposób nastąpi konsolidacja rynku. Zdefiniowana w biznesie Hipoteza Czerwonej Królowej (patrz ramka obok) mówi, że im silniejsza konkurencja, tym szybsze wymusza zmiany ewolucyjne – albo więc będziemy biec równie szybko lub szybciej, albo pozostanie nam strategia godnego być może, lecz jednak umierania. To drugie nie jest zapewne tym, czego nasze(!) firmy potrzebują.

Po czwarte – dla uporządkowania analizy należy zakreślić strukturę rynku usług, na którym operujemy, i ustalić, z którymi jego częściami związany jest BIM. Podstawowy podział to rynek zamówień publicznych i rynek zamówień prywatnych. Ten pierwszy jest oczywisty. Ten drugi – w uproszczeniu możemy podzielić na: domy jednorodzinne, budynki wielorodzinne, użyteczności publicznej oraz przemysłowe. W dalszych rozważaniach należy więc skupić się na obszarze zamówień publicznych, użyteczności publicznej oraz przemysłowym.

Po piąte – musimy przyznać sami przed sobą, że status projektanta jest bardzo niski. Pomiatają nim wszyscy, od inwestora, przez inspektów nadzoru, kierownika budowy, na wykonawcach kończąc. Powody tego stanu rzeczy są różne i stanowią temat na oddzielny artykuł. Natomiast dla prowadzonych tutaj rozważań istotny jest jeden: sprowadzenie projektanta do roli dostarczyciela pozwolenia na budowę.

Po szóste – w rozważaniach o BIM musimy pamiętać o podstawowej zasadzie: BIM to nie modelowanie 3D, lecz filozofia projektowania i zarządzania inwestycją (zatem bardziej IPD – Integrated Project Design i/lub Integrated Project Delivery niż Building Information Modeling).

 


(...)
To nie jest pełna treść artykułu. Jak przeczytać całość? Patrz poniżej.

 

 

 
Forum Z:A /// skomentuj artykuł
     
Konsolidacja albo…?! Konsolidacja albo…?!
Projektowanie BIM to najbliższa przyszłość – przekonuje arch. Michał Dąbrowski oraz stawia pytanie, czy architekci będą w stanie wykorzystać szansę ewolucji, czy też próba utrzymania status quo doprowadzi do monopolizacji rynku przez duże firmy.
 
Cały artykuł możesz przeczytać w numerze Z:A_#47
Zamów Z:A drukowanyZamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 
Polecamy w Z:A
Młodzi architekci
w Europie: kondycja
i przyszłość zawodu

arch. Jola Starzak,
arch. Dawid Strębicki, architekci IARP

DOŚWIADCZENIA
Obszar Oddziaływania Obiektu / refleksje przed godziną „zero”
arch. Piotr Gadomski, architekt IARP
PRAWO
Konkursy: ziemia obiecana czy droga donikąd?
arch. Krzysztof A. Nowak

IZBA ARCHITEKTÓW
Sztuka aikido
arch. Wojciech Gwizdak, architekt IARP
FELIETON
Anioł najbardziej przykuwa moją uwagę / czyli polski gust architektoniczny...
autor: Błażej Prośniewski, redakcja: Bartosz Wokan
ARCH_I_KULTURA

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.|Zarządzanie serwisem i custom publishing: Time S.A./ 360 Content Team.