Wymogi, jakie powinny być spełnione w przypadku izolacji akustycznej klatek schodowych, zostały zawarte w nowelizacji normy dotyczącej ochrony przed hałasem w budynkach PN-B-02151-3:2015. W jej ramach wymagania zostały rozszerzone na budynki o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, a zakres wymagań obejmuje obecnie także podesty i biegi schodowe. Wprowadzono różne standardy akustyczne budynków i uwzględniono w nich zróżnicowany poziom wymagań m.in. w odniesieniu do przenoszenia dźwięków uderzeniowych z klatek schodowych. Standard podstawowy jest traktowany jako obligatoryjny, natomiast przyjmowanie wyższych standardów akustycznych zostało określone jako dobrowolne.
Uciążliwe kroki na klatce
Badania przeprowadzone na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) potwierdzają, że osoby cierpiące na zaburzenia snu ze względu na nadmierny hałas są znacznie bardziej narażone na ryzyko występowania chorób układu krążenia, nadciśnienia, migreny czy też alergii. Coraz ważniejszym aspektem w projektowaniu budynków wielorodzinnych powinno być zatem planowanie izolacji akustycznej, w tym klatek schodowych. Są to miejsca, które należy szczególnie dobrze wytłumić na odgłosy kroków, ponieważ korzystają z nich wszyscy mieszkańcy. Zapewnienie skutecznego wytłumienia dźwięków uderzeniowych w tym przypadku wymaga uwzględnienia wszystkich elementów oraz połączeń występujących na klatce schodowej.
Ulepszone produkty wytłumiające
System Tronsole pozwala na akustyczne wytłumienie schodów prefabrykowanych i monolitycznych, schodów prostych i zabiegowych oraz spoczników. Łączniki akustyczne zostały ulepszone, dzięki czemu będą jeszcze lepiej tłumić dźwięki uderzeniowe na klatkach schodowych. W nowej generacji produktów udoskonalono elastomerową podporę, ulepszono skład elastomeru, a formę zoptymalizowano oraz dostosowano do potrzeb montażu. Mo-dyfikacje sprawiły, że ochrona akustyczna na klatce schodowej jest odczuwalnie lepsza. Przykładowo dla Schöck Tronsole typu T uzyskano poprawę wytłumienia rzędu 10 dB.
Nowa rodzina produktów Tronsole składa się z sześciu elementów przeznaczonych do zastosowania w połączeniu z elementami prefabrykowanymi lub wykonywanymi na placu budowy:
- typ F do akustycznego oddzielenia biegu schodów prefabrykowanych od spocznika,
- typ B do akustycznego oddzielenia biegu schodów od płyty fundamentowej lub stropu,
- typ T do akustycznego oddzielenia biegu schodów od spocznika,
- typ Q do akustycznego oddzielenia biegu schodów zabiegowych od ścian klatki schodowej,
- typ Z do akustycznego oddzielenia spocznika od ściany klatki schodowej,
- typ L do zabezpieczenia szczelin pomiędzy biegiem schodów i spocznikiem lub ścianą.
Skuteczność systemu
potwierdzona przez ITB
Nowa wersja rozwiązań ulepszona pod względem technologicznym i akustycznym objęta została Aprobatą AT-15-6961/2015. Dane akustyczne przygotowano w Zakładzie Akustyki ITB przy uwzględnieniu wyników badań wykonanych przez laboratorium niemieckie. Właściwości akustyczne elementów Schöck Tronsole wyrażone są w postaci ważonego wskaźnika zmniejszenia poziomu uderzeniowego ΔLw odnoszącego się do poszczególnych elementów Schöck Tronsole (patrz tabela 1). 

> napisz do autora: maciej.kowalczyk@schock.pl
|