OGÓLNOPOLSKIE CZASOPISMO IZBY ARCHITEKTÓW RP / NAKŁAD KONTROLOWANY 14 500 EGZ.
 
 
Portal_Z:A
 
 
 
 
Wyszukiwarka_Z:A  
  Reklama  
   
 
         
|IZBA ARCHITEKTÓW ZA 10 LAT IARP |
|_04/2012ZA

 

Zaufanie i odpowiedzialność,
oto wspólne zadania
/// wywiad jubileuszowy /// fragmenty

Dołącz na Fb


///
wersja
beta_2
serwisu
///

AKTUALNY NUMER

Zamów Z:A drukowany

Pobierz Z:A_free

> Zamów prenumeratę

WYDANIA ARCHIWALNE

> Czytaj wybrane artykuły

> Zamów Z:A_drukowany

> Szukaj w archiwum

> Pobierz Z:A_free (pdf)

> e-Newsletter Z:A

Z arch. Olgierdem Dziekońskim, wiceprezesem i p.o. prezesa IARP w drugiej kadencji, aktualnie Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, rozmawia .
       
       
       
Panie Ministrze, jak z perspektywy zajmowanego dzisiaj stanowiska patrzy Pan na samorząd zawodowy architektów?
> Przyjaźnie.


Ale powie Pan coś więcej?
> To co zawsze mówiłem... Albo patrzymy na państwo, jako na państwo oparte o struktury administracji publicznej, albo jako na państwo oparte o struktury administracji samorządowej – czyli samoorganizowania się.

I w tym zakresie – realizowanie pewnych zadań publicznych związanych z jakością, bezpieczeństwem, tworzeniem mechanizmów zaufania, odpowiedzialnością, itd., może być realizowane albo poprzez aparat administracyjny państwa, albo poprzez jego aparat samorządowy. I samorząd zawodowy jest właśnie samorządowym aparatem państwa. Tak samo jak samorząd terytorialny realizuje zadania samorządności wspólnoty mieszkańców, tak samo samorząd zawodowy realizuje zadania związane ze wspólnotą zawodową, wobec innych podmiotów tejże wspólnoty samorządowej.
 
       
 Nie o to chodzi, czy Izba jest dobrowolna, czy nie. (...) Ważne czy są standardy i zasady, które pozwalają na egzekwowanie naruszenia zaufania pomiędzy klientem
a architektem (...). Czy wolimy, żeby realizował to samorząd zawodowy, czy inne instytucje państwa.


 
 
       
Jakie więc elementy wspólne mogą być kształtowane przez samorząd architektów w relacjach z Kancelarią Prezydenta RP?
> Przede wszystkim składowe koniunkcji „zaufanie i odpowiedzialność”. Czyli mechanizmy budowania zaufania i mechanizmy egzekwowania odpowiedzialności. To jest pytanie, przed którym wszyscy stoimy. Można sobie zadać pytanie, dlaczego tak mało na przykład mamy postępowań, w których środowisko zawodowe mówi, że ktoś postąpił nieetycznie, ale nie dlatego, że obniżył cenę, tylko dlatego, że zrobił zły projekt. Projekt, który nie spełnia standardów zawodowych...

Nawiasem mówiąc, proszę zwrócić uwagę, że standardy zawodowe, kiedyś przez nas opracowane i przyjęte przez Krajową Radę, nigdy nie doczekały się przyjęcia przez Zjazd Krajowy IARP. To świadczy o pewnej słabości samorządu zawodowego, który nie jest w stanie wypracować i zademonstrować pewnych standardów, które byłyby standardami wiążącymi.


Wspomniał Pan o tym w pytaniach quizowych... Ale obydwa te dokumenty są tak naprawdę wciąż dyskutowane...
> To przez 10 lat nie wiemy, jak należy dobrze uprawiać zawód?


Jako redaktor mogę się tylko przysłuchiwać...
> I ja dlatego sobie na to pozwalam, w tej wypowiedzi właśnie.


To wszystko się wiąże ze sobą... Miałem zadać pytanie: czy Pana zdaniem Izba Architektów, jest dzisiaj silniejsza niż 10 lat temu, a Pan przed chwilą w pewnym sensie na nie odpowiedział...
> Jest i silniejsza, i słabsza. Silniejsza z pewnością organizacyjnie. Ale mam czasem takie wrażenie, że trochę traci tego ducha wspólnoty odpowiedzialności. I to jest chyba pewnym wyzwaniem dla nas wszystkich w sferze publicznej, że akceptujemy bylejakość życia publicznego.

A bylejakość życia publicznego, to jest również bylejakość architektury. I akceptujemy to, proszę zwrócić uwagę. Nie przeciwstawiamy się temu. Mówimy: ...nie wyszło, bo złe prawo, bo zły inwestor, bo to na pewno nie architekt robił, tylko jakiś inżynier budownictwa. Natomiast nie próbujemy powiedzieć: ...to myśmy zrobili, źle to było zrobione, powiedzmy sobie co zrobić, żeby to było lepiej zrobione. Nie mamy tej rzetelności zawodowej. A jeżeli nie będziemy mieli rzetelności zawodowej, to wtedy świat zewnętrzny powie: no dobrze, ale wy nie zasługujecie na samorząd, skoro nie jesteście w stanie chronić interesu publicznego poprzez swój samorząd.
 
Cały artykuł możesz przeczytać w numerze Z:A_04/2012

Nakład_numeru_wyczerpany

Pobierz Z:A_free


Zapraszamy do pobierania wydanych dotychczas numerów
Zawodu:Architekt w wersji PDF

 

> polecamy: artykuły on-line

> strona główna Z:A

 

 
Polecamy w Z:A
Izba wciąż jest żywym organizmem
arch.
Wojciech Gęsiak
WYWIAD Z:A
Pojedynczy architekt
nie wszystko da radę...

arch. Kzimierz Ferenc
WYWIAD Z:A
Nowy wspaniały świat
arch. Tomasz Taczewski
WYWIAD Z:A
Pracujemy bez propagandy
arch. Wojciech Gęsiak
WYWIAD Z:A
Nie zatracić entuzjazmu
samorządności
arch. Sławomir Żak
WYWIAD Z:A

 

 

 
 
 
 
    Copyright © 2004-2018 Izba Architektów RP. Wszelkie prawa zastrzeżone.|Zarządzanie serwisem i custom publishing: Time S.A./ 360 Content Team.