Premiera Z:A nastąpiła: 19.11.2007, ostatnia aktualizacja serwisu www: 15.02.2011


Reklama

 
 

 

 

Kryteria wyboru oprogramowania

Artykuł 
opublikowany 
w Z:A_01_2007 

 

Artykuły on-line

 
Wybierając program komputerowy, można brać pod uwagę wiele czynników: jakość, cenę, szybkość pracy, wygodę użytkowania, możliwości, sprawność serwisu itp. Jednak tak naprawdę w większości przypadków decyzję podejmujemy głównie pod wpływem popularności produktu: najlepszy – to program powszechnie znany, a jeszcze lepiej, gdy użytkowany jest już przez kogoś ze znajomych.
   

 

Od redakcji
Temat opracowania ogólnego schematu wyboru oprogramowania podjąłem kilka lat temu. Do współpracy przy tej próbie udało mi się przekonać firmę Penta, zajmującą się wówczas tworzeniem software’u dla budownictwa. Powstał tekst opublikowany w piśmie, w którym miałem wówczas przyjemność pracować. Minęło kilka lat i przy okazji redakcyjnych dyskusji nad premierowym wydaniem Z:A postanowiłem wrócić do tamtego pomysłu. Wydawało się, że konieczne będzie znaczące zaktualizowanie materiału, do jego analizy zaprosiłem więc nie tylko Pentę, ale także kilka innych osób zaangażowanych w tworzenie i sprzedaż programów. Co się okazało? 99 procent tamtych tez wciąż pozostaje aktualne! Model schematu okazał się trafiony – po 5 latach wciąż „działa”. Redakcyjna część tekstu pozostała więc w zasadzie niezmieniona, dodaliśmy za to świeże odpowiedzi na postawione w artykule pytania. Do zadanych kryteriów odnoszą się dwa programy stricte architektoniczne.

.

 

Spróbujemy w niniejszym artykule dokonać rzeczy trudnych: po pierwsze – zachęcić do głębszego zaangażowania przy doborze komputerowych narzędzi pracy i po drugie (aby ułatwić osiągnięcie pierwszego celu) – zapro-ponować pewien standard ułatwiający dokonywanie wyboru. Być może dla niektórych takie podejście będzie wiązało się z koniecznością zmiany dotychczasowych upodobań i przyzwyczajeń, pozwalających jednak uniknąć sytuacji, gdy zamiast dostosować oprogramowanie do naszych potrzeb, zmuszeni zostaniemy dopasować się do niego.

Warto pamiętać, że dobry program musi kosztować niemałą sumę, więc w sytuacji, gdy ów „najlepszy i najpopularniejszy” okaże się nie taki dobry, jakby wynikało z folderów reklamowych (opisów sprzedawców, „dobrych” rad kolegów itp.), nasze samopoczucie jako użytkownika może okazać się nie najlepsze. Problem jest mniejszy, jeśli źle dobrany software to przeglądarka obrazków, menedżer plików czy też rzadko wykorzystywany edytor tekstu. Co innego, gdy chodzi o program, który trzeba używać na co dzień, ponieważ stanowi podstawowe narzędzie pracy (niekiedy wręcz dokonuje się zakupu komputera specjalnie do wymagań oprogramowania).

Polacy nie są, niestety, zbyt krytycznymi użytkownikami komputerów. Podczas gdy w innych krajach nabywcy często dokonują samodzielnego wyboru oprogramowania, w Polsce nadal obowiązuje zasada z poprzedniej epoki – jeden produkt dla wszystkich. W naszym kraju marginalnie korzysta się z innych przeglądarek internetowych niż Explorer, prawie wszyscy używają jednej przeglądarki do obrazków, jednego „filemanagera” (Total Commander), jednego pakietu biurowego (Microsoft Office) itp. Albo więc wszyscy jednomyślnie ocenili te programy jako zdecydowanie lepsze od wyrobów konkurencji (co jest oczywiście nonsensem – czasy 99,9% frekwencji i 400% normy skończyły się dość dawno temu), albo po prostu zamiast wybierać najlepszy, wybrali pierwszy program, który im podsunięto.

Poniżej przedstawiamy 9 kryteriów, które mogą pomóc zmienić te przyzwyczajenia. Oczywiście wszystkie je można sprowadzić do jednego – jakości, ale analizując punkt po punkcie, łatwiej będzie podejmować decyzje, tak by wybrany software stawał się skutecznym narzędziem pracy przez lata (pomijając, rzecz jasna, sprawę uaktualnień i nowszych wersji tego samego programu).

Jak patrzeć na program komputerowy
Przede wszystkim wyraźna jest tendencja, że specjalistyczne oprogramowanie nie może służyć do wszystkiego. Dla przykładu: w dwuwymiarowych programach graficznych innych funkcji oczekuje i potrzebuje architekt, innych konstruktor, a jeszcze innych instalator. Inne muszą być biblioteki elementów, inne palety narzędzi itp. Coraz rzadziej spotykamy więc programy uniwersalne. Z drugiej jednak strony pewne wyspecjalizowane narzędzia (często decydujące o cenie programu) nie muszą być wszystkim niezbędne. Swoje potrzeby każdy musi zdefiniować samodzielnie. Dopiero wówczas można przystąpić do podejmowania konkretnych decyzji. O co więc pytać przed zakupem? Przejdźmy do obiecanych 9 punktów.

1. Oryginalność. Poprzez oryginalny należy rozumieć w tym przypadku program niepodpatrujący rozwiązań konkurencji. Po pierwsze, nie powiela on dzięki temu starych błędów, po drugie – odmienna koncepcja twórców daje inne możliwości użytkownikowi. Warto sprawdzić, kim są pomysłodawcy programu: informatykami, czy raczej specjalistami w dziedzinie, dla której przeznaczony jest program. W tym drugim przypadku można spodziewać się, że mieli oni nie tylko dostosowaną do specyfiki branży ideę, ale też sami dokładnie przetestowali funkcjonowanie programu.

2. Łatwość obsługi. Duża liczba opcji, różnorodność narzędzi i znaczne rozbudowanie pomimo potencjalnych możliwości potrafią utrudnić poruszanie się w programie. Tymczasem szybkość pracy w równym stopniu zależy od możliwości stworzonych przez programistów algorytmów co do tzw. intuicyjności interfejsu, czyli przejrzystości obsługi. Dużo zależy od odpowiedniego rozmieszczenia poleceń, pomocne są tutaj ikony graficzne, podręczne menu, systemy pomocy, a także interaktywne podpowiedzi udzielane użytkownikowi w określonych sytuacjach.

3. Możliwości. To zdecydowanie najszerszy
z omawianych punktów i jednocześnie najtrudniejszy do ogólnego zdefiniowania bez odniesienia do specyfiki (branży) programu. Spróbujmy na kilku przykładach uwypuklić to, co wydaje się najistotniejsze. Możliwości tkwiące w programie kosztorysowym to przede wszystkim:
- aktualność i zakres uwzględnionych norm do kosztorysowania,
- wykonanie korekt i wydruków na dowolnym etapie pracy,
- dostępność bibliotek katalogów normatywnych i baz cenowych.

W przypadku programu graficznego dla architektów będą to:
- jednoczesna praca na modelu dwu- i trójwymiarowym,
- automatyzacja wykonania dokumentacji 2D z modelu trójwymiarowego,
- biblioteki gotowych elementów.

Natomiast od programu do harmonogramowania należałoby oczekiwać:
- elastyczności przetwarzania i przeglądania informacji,
- możliwości prowadzenia wielowymiarowych analiz,
- narzędzi pozwalających identyfikować wszelkie odchylenia od planu oraz oceniać ich konsekwencje.

4. Pomoc techniczna. To bardzo ważna kwestia, wiążąca się z praktyczną funkcjonalnością narzędzia. Są sytuacje, w których użytkownik nie może poradzić sobie samodzielnie z rozwiązaniem problemu. Niekiedy wynika to z awarii sprzętu, niekiedy z błędu
w programie, braku znajomości pewnych funkcji itp. Ważne jest, aby problemy mogły być rozwiązane szybko, sprawnie i – co ważne – bezpłatnie. Standardem powinna być pomoc telefoniczna oraz pomoc internetowa dostępna dla zarejestrowanych użytkowników przez 24 godziny na dobę.

5. Pełna dokumentacja. Instrukcje do programów powinny być dostępne w języku polskim. Poza wydaniami książkowymi zdarza się już rozpowszechnianie dokumentacji w wersjach elektronicznych, co jest wygodne ze względu na szybkość wyszukiwania informacji. Większość programów wyposażona jest także we wbudowane systemy pomocy, tzw. helpy. Do drukowanej instrukcji warto zajrzeć jeszcze przed zakupem. Już wtedy stwierdzić można, na ile fachowo i przejrzyście wyjaśnione są jego funkcje.

6. Aktualizacje. W przypadku częstych aktualizacji można się zastanawiać, czy oznaczają one poprawianie błędów, czy jedynie uwzględnianie sugestii użytkowników i rozbudowę programu o nowe funkcje. W każdym razie są one sygnałem, że firma cały czas pracuje nad rozbudową produktu i dba o jego użytkowników. Warto o tym pamiętać, wybierając program. Ten, kto jedynie sprzedaje produkt i rozstaje się z klientem, nie umożliwiając mu aktualizacji programu, nie powinien być brany pod uwagę przy dokonywaniu tak istotnego zakupu.

7.Import-eksport, czyli kompatybilność. Przenoszenie danych między aplikacjami to duża zaleta programu. Działanie tych funkcji powinniśmy jednak sprawdzić w praktyce (np. w wersji demo). Spotkać można bowiem sytuacje, gdy zaimportowane lub wyeksportowane pliki nie są w pełni zgodne z oryginałem.

8. Wersje testowe. Dobrą praktyką jest udostępnianie demonstracyjnych wersji programów, zwykle do instalacji kilkudniowej lub np. bez możliwości zapisywania programu. Wersje demo są coraz częściej ogólnodostępne, zwykle można je zamówić lub pobrać z witryny internetowej producenta. Niektórzy dostawcy wprowadzają również gwarancję zadowolenia, tzw. money back, dającą możliwość zwrotu programu w określonym terminie od daty zakupu. Takie rozwiązanie pozwala na dokładniejsze zapoznanie się z pełną wersją programu.

9. Wymagania sprzętowe. Wygórowane wyma­gania sprzętowe są często „zasługą” programistów, którzy nie potrafią (lub też nie mają ochoty) optymalizować procedur użytych w swoich dziełach. Dlatego też kolejne wersje wielu popularnych programów działają znacznie wolniej od swoich poprzedników i tylko dzięki ciągłemu zwiększaniu wydajności procesorów nadają się w dalszym ciągu do pracy. Jeżeli program wymaga najszybszego z dostępnych w danym momencie na rynku procesorów, zapytajmy przynajmniej – dlaczego?

* * *
Co do innych cech software’u, wszystko oczywiście jest kwestią gustu. Dla jednych wadą może być zbyt duża wielkość przycisków, dla drugich przyciski mogą wydawać się zbyt małe, jeszcze inni woleliby większą atrakcyjność wizualną programu. Są wreszcie tacy, dla których ważne jest, aby wyglądał on przejrzyście i nie życzyliby sobie żadnych upiększeń. Na zakończenie pozostawiamy Czytelnikom informacje w zamieszczonych obok ramkach. Na postawione w naszym artykule pytania odpowiadają dwaj dostawcy programów dedykowanych architektom.

Radosław Nowak


 

ArCADia-IntelliCAD 2008Oryginalność
Program ArCADia-IntelliCAD łamie monopol firmy Autodesk na rynku programów CAD, odchodzi od nieuzasadnionego zawyżania cen i udowadnia, że program o najwyższej jakości i funkcjonalności może być dostępny za cenę odpowiadającą możliwościom każdego projektanta. Jest to filozofia działania zgodna z założeniami firmy INTERsoft. Możliwości rozwoju programu są bardzo szerokie i dostosowane do potrzeb i sugestii użytkowników. Wykwalifikowani programiści i inżynierowie pracują nad rozwojem programu, rozbudowując go o kolejne narzędzia.

ArCADia-IntelliCAD to rozbudowana wersja programu IntelliCAD przeznaczona dla branży budowlanej. W stosunku do standardowego IntelliCADa program rozszerzony jest o inteligentne obiekty architektoniczne typu ściany, okna i drzwi. Do programu wprowadzono także rozbudowane opcje do tworzenia rysunków architektonicznych. Każdy element architektoniczny ma swoją bazę informacji, która może być później wykorzystana przez inne branże. Na przykład raz zdefiniowana ściana warstwowa może być wykorzystana w innym programie firmy INTERsoft przez instalatora do obliczeń związanych z doborem grzejników, a w programie do kosztorysowania mamy możliwość dokonania analizy całego budynku.

Łatwość obsługi
Największą zaletą programu jest łatwość obsługi, dostosowanie jego wyglądu i komunikacji do przyzwyczajeń i potrzeb użytkownika. Zmiany w układzie graficznym interfejsu, przemieszczenie pasków narzędziowych, zdefiniowanie własnych skrótów klawiszowych lub zdecydowanie o rodzaju komunikacji z programem – to bardzo duże udogodnienia. Dodatkowo analogia pracy z innymi programami typu CAD zapewnia szybkość opanowania programu bez konieczności wielodniowych szkoleń.

Możliwości
ArCADia-IntelliCAD to wielodokumentowy program graficzny umożliwiający tworzenie rysunków 2D i 3D na podstawie podstawowych elementów rysunkowych (linii, polilinii, okręgów, wielokątów itp.), skomplikowanych brył, także ACIS i operacji Booleana oraz wszelkich modyfikacji. Praca w skali 1:1 z możliwością kreowania dowolnej liczby arkuszy wydruku, ich zapisania ze wszystkimi ustawieniami, rysunki podzielone na warstwy, dostępne w czytelnym Eksploratorze IntelliCADa, dają komfort pracy ­i umożliwiają przejrzyste tworzenie projektów. Program pozwala na tworzenie bloków, wprowadzanie tekstów SHX i True Type, dowolnego kreskowania, rozszerzanie liczby i rodzajów linii i wymiarowania, opartego na własnych stylach (ustawieniach). Dodatkowe ułatwienia programu w postaci siatki, granic, punktów zaczepienia (ESNAP), uchwytów, funkcji ORTO itp. pomagają w rysowaniu, czyniąc je szybszym, bardziej intuicyjnym i precyzyjnym. Zaawansowani użytkownicy mogą pisać własne skrypty SCR lub wprowadzać napisane w AutoLISPie, rozszerzając możliwości programu.

ArCADia-IntelliCAD ma także podstawowe elementy architektoniczne: ściany jedno-
i wielowarstwowe, okna i drzwi wprowadzane w sposób parametryczny i możliwości edycji tych elementów. Na podstawie rzutów, automatycznie tworzone są pomieszczenia, liczona ich powierzchnia i tworzone zestawienia stolarki i pomieszczeń modyfikowane wraz ze zmianami w projekcie. Rzuty mogą zostać uszczegółowione za pomocą symboli-schematów dostępnych z biblioteki.

Pomoc techniczna
Programy firmy INTERsoft posiadają nieograniczoną czasowo usługę serwisową, polegającą na bezpłatnej pomocy technicznej dostępnej przez telefon i e-mail. Wszystkie zapytania dotyczące obsługi i możliwości programu są wyjaśniane na bieżąco. Istnieje także możliwość skorzystania z forum użytkowników, w którym można podzielić się własnymi dokonaniami i uzyskać dodatkowe informacje od osób stale pracujących w programie.

Dokumentacja
W programie zamieszczona jest obszerna instrukcja (Pomoc). Istnieje także możliwość zaopatrzenia się w autorski podręcznik opisujący funkcje programu. Jest on dostępny w firmie INTERsoft oraz w specjalistycznych księgarniach. Na rynku są także ćwiczenia wprowadzające, tzw. krok po kroku.

Aktualizacje
Aktualizacje programu (update) dostępne są przede wszystkim przez stronę internetową. Nowe wersje (upgrade) dla stałych użytkowników są do nabycia za ok. 5-10% ceny nowego programu. Na nowe wersje składają się sugestie użytkowników, dodawanie nowych opcji i funkcji rozwijających możliwości programu i ciągła praca nad przyspieszaniem działania (czyli wydajnością), tak aby jak najobszerniej korzystać z szybkiego rozwoju sprzętu komputerowego.

Kompatybilność
ArCADia-IntelliCAD obsługuje format DWG bez jakiejkolwiek konwersji, co oznacza, że rysunki wykonane np. w AutoCADzie są odczytywane i zapisywane bez jakichkolwiek zniekształceń. Program obsługuje rysunki: zapis i odczyt DWG i DXF w wersjach od 2.5 do 2007, zapis i odczyt DWT i DWF, eksport formatów: WMF, EMF, SVG, PDF i BMP, import plików MBA.

Program oczywiście ma własny format zachowujący obiektowość elementów projektu.

Wersja testowa
Wersja testowa dostępna jest bezpłatnie na nośniku CD bądź poprzez stronę internetową. Wersja ta ma wszystkie funkcje programu z wyjątkiem zapisu i drukowania projektu.

Wymagania sprzętowe
• procesor Pentium III (lub szybszy),
• 256 MB RAM (zalecane 512 MB),
• napęd CD-ROM,
• 100 MB wolnego miejsca na dysku
• system Windows 2000/XP, Windows
VISTA 32/64-bit
opracowanie: INTERsoft

 

ArchiCAD 11 PL

Oryginalność
Oryginalna koncepcja Wirtualnego Budynku, w oparciu o którą działa ArchiCAD, pozwala na wydajną pracę twórczą bez absorbowania nadmiernej uwagi technicznymi aspektami projektowania. Praca z programem jest konstruowaniem komputerowej makiety, z którą powiązane są wszelkie informacje dotyczące projektu. ArchiCAD pozwala swobodnie projektować najbardziej skomplikowane obiekty o nietypowych, organicznych formach. Program rozwijany jest od lat według jasno sprecyzowanej idei, w oparciu o doświadczenia tysięcy użytkowników. Jest prekursorem idei BIM (ang. Building Information Modeling – Modelowanie Informacji o Budynku).

Łatwość obsługi
ArchiCAD jest programem opracowanym od podstaw z myślą o architekturze. Uważany jest za najłatwiejszą do opanowania aplikację w swej kategorii (CAD dla architektów). Logiczna struktura intuicyjnie zrozumiałych poleceń i funkcji pozwala efektywnie korzystać z programu bez długotrwałych szkoleń.

Możliwości
Wirtualna makieta ArchiCADa służy nie tylko prezentacji projektu. Okno 3D (aksonometrie, perspektywy) jest jednym z okien roboczych, podobnie jak okna nawiązujące do tradycyjnych rzutów, przekrojów i elewacji. Program tworzy zintegrowany zbiór danych, opisujący całość projektowanego obiektu (zwany Wirtualnym Budynkiem). Dane te służą do tworzenia rysunków, zestawień (w tym zestawień stolarki), zliczania powierzchni i kubatur. Wzajemne powiązania sprawiają, że dane i rysunki aktualizowane są samoczynnie. Zmiany mogą być wprowadzane bez obawy utraty spójności dokumentacji. W strukturze projektu umieszczać można pliki opracowywane w innych aplikacjach.

Wraz z ArchiCADem dostarczanych jest ok. 1200 obiektów, stanowiących standardową bibliotekę programu. Parametry obiektów mogą być zmieniane. Dotyczy to nie tylko wymiarów, ale też cech i właściwości, sposobu wykończenia, wariantów funkcjonalnych itd. Tysiące obiektów dostępne są bezpłatnie w Internecie. Liczni producenci publikują specjalizowane biblioteki (np. mebli biurowych, wyposażenia czy stolarki). Użytkownicy mogą tworzyć też własne obiekty biblioteczne.

ArchiCAD tworzy wizualizacje na każdym etapie projektowania (w tym realistyczne renderingi LightWorks i obrazy naśladujące odręczne szkice). Można też korzystać z zewnętrznych aplikacji, jak Artlantis, Piranesi, 3D Studio czy Maxwell Render. ArchiCAD wspiera pracę w zespole. Dostęp do pliku projektu jest możliwy z wielu stanowisk. Szef projektu nadzoruje pracę kolegów. Wymiana danych jest możliwa również z projektantami innych branż. Użytkownicy mogą korzystać z wielu dodatkowych programów przygotowanych przez niezależnych producentów: zarówno specjalistycznych rozszerzeń działających wewnątrz programu ArchiCADa, jak i niezależnych aplikacji.

Pomoc techniczna
Pomoc techniczna oferowana jest bezpłatnie użytkownikom komercyjnej wersji ArchiCADa. Szkolenia prowadzone są przez sprzedawców, a także przez niezależne firmy i szereg uczelni. Intensywnie działa polskie forum ArchiCADa (www.archiclub.pl). Ponad półtora tysiąca zarejestrowanych użytkowników dzieli się tam swoimi doświadczeniami, dyskutuje i udziela porad nowicjuszom.

Dokumentacja
Wraz z ArchiCADem dostarczana jest polskojęzyczna dokumentacja, opisująca tajniki pracy z programem. Jest ona udostępniana też bezpłatnie w formacie PDF. ArchiCAD posiada wbudowany system pomocy (Help). Na rynku są również książki niezależnych autorów, opisujące pracę z programem.

Aktualizacje
ArchiCAD jest intensywnie rozwijany. Aktualizacje pojawiają się w odstępach rocznych, ich cena to zwykle 15% ceny programu. Nie stosuje się obowiązkowych umów serwisowych. Użytkownicy zachęcani są do zakupu aktualizacji nowymi możliwościami programu. Nowości w kolejnych wersjach to zwykle przełomowe technologie, wyznaczające nowe kierunki w rozwoju oprogramowania. Przykład sprzed kilku lat to procedury TeamWork (praca w zespole). W najnowszej wersji ArchiCADa taką nowością jest Wirtualny Podrys. Drobne uaktualnienia dostarczane są bezpłatnie.

Kompatybilność
ArchiCAD zapewnia łatwą wymianę danych ze wszystkimi popularnymi aplikacjami CAD, a także z szeregiem specjalistycznych programów z innych branż. Wymiana plików może odbywać się m.in. w formatach DWG/DXF (wersje od 2000 do 2007). Warto zwrócić uwagę na zaawansowaną obsługę formatu PDF i PDF 3D – zapis wielostronicowych dokumentów, a także wczytywanie plików PDF do projektu.
Pojedynczym dokumentem PDF może być cała dokumentacja. Najważniejsze obsługiwane formaty plików to: DWG, DXF (wraz z plikami Xrefs), 3DS, IFC, DGN, 3DS, OBJ, Artlantis, Electrimage, VRML, DWF, HPGL, WMF, PICT, PDF, TXT, RTF, XLS, GDL, PSD, JPG, TIF, GIF, WMF, AVI, QuickTime VR (animacje, panoramy i sceny). ArchiCAD posiada też rozbudowane łącza m.in. z: Google Earth, Google 3D Warehouse, Maxwell Render, Cinema 4D, SketchUp, Piranesi i MaxonForm.

Wersja testowa
ArchiCAD ma trzy wersje pozwalające poznać program: demo (bez zapisu danych), edukacyjną (działającą przez rok) oraz testową (działającą przez miesiąc). Są one dostępne bezpłatnie. Wersje testową i edukacyjną można pobrać poprzez Internet po zarejestrowaniu się. Ich funkcjonalność nie jest ograniczana, zabronione jest wykorzystanie w celach zarobkowych. Wersja demo służyć może jako bezpłatna przeglądarka projektów
i plików programu, z możliwością wydruku.

Wymagania sprzętowe
• Intel Pentium IV lub kompatybilny,
• 1 GB pamięci RAM lub więcej,
• Karta grafiki z min. 64 MB pamięci
i obsługą akceleracji OpenGL,
• system Windows XP/VISTA 32/64–bit lub Apple MacOS X.

opracowanie: WSC

Artykuły on-line

 Z:A do pobrania Z:A do pobrania

© Time S.A./ 360 Content Team. Wszelkie prawa zastrzeżone.